Európa lakosságának több mint fele támogatja a felnőttkori kannabiszhasználat legalizálását, és körülbelül 30 százalékuk érdeklődik a vásárlás iránt – derül ki az iparági tanácsadók felméréséből.
Egy liberális európai megközelítés többféle pénzügyi és gazdasági haszonnal járhat, ahogy az az Egyesült Államokban is látható.
Míg az európaiak többsége támogatja a szabályozott kannabiszboltokat, a legtöbb nem támogatja a növény otthoni termesztését – derül ki a londoni székhelyű Hanway tanácsadó cég és a Curaleaf International kannabiszgyártó cég jelentéséből.
A jelentés egy héttel azután született, hogy az Egyesült Államok Képviselőháza pénteken elfogadta a marihuána szövetségi tilalmának megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. Ez a tilalom jogi problémákat okozott a felhasználóknak és a marihuánát legalizáló államok vállalatainak.
Az európai kannabiszpiac lemaradt
„Azt látjuk, hogy az európai piac három-négy évvel lemarad az Egyesült Államok mögött, de úgy tűnik, Európa átfogó reformokat kezdeményezhet” – mondta Boris Jordan, az egyesült államokbeli Curaleaf ügyvezetője. Számos európai ország, köztük Németország, legalizálta a kannabiszt korlátozott gyógyászati célokra, míg mások dekriminalizálták általános használatát. Málta lett az első európai ország, amely korlátozott mértékben engedélyezte a kannabisz termesztését és személyes használatát.
A Prohibition Partners kutatócég jelentése szerint az európai kannabiszpiac 2025-re várhatóan meghaladja a 3 milliárd eurót (3,27 milliárd dollárt), szemben a tavalyi 400 millió euróval. A kontinensen a mai napig Németország rendelkezik a legnagyobb piaccal.
“Németországban egyértelmű politikai vágy és hajlandóság mutatkozik a rekreációs célú felhasználás legalizálására” – mondta Joe Bayern, a Curaleaf vezérigazgatója a Reutersnek. „Tekintettel arra, hogy (Németország) Európa legnagyobb gazdasága, úgy gondoljuk, hogy úttörő szerepet fog játszani, és átütő hatást fog kifejteni a kontinens többi részére.”