A kannabisz legalizálása az Egyesült Államokban milliárdokba kerül a gyógyszeriparnak

Egy közgazdász csoport új kutatása szerint az Egyesült Államokban a legalizálási hullám – gyógyászati ​​és rekreációs – milliárdokba került az iparágnak. Amikor az Egyesült Államok országosan legalizálja a kannabiszt, a gyógyszerkészletek gyorsan több mint 10 százalékkal csökkenhetnek.

A kannabisz legalizálása kevesebb kábítószer-használathoz vezet

Az elmúlt években a kutatók néhány érdekes változást figyeltek meg a kábítószer-használati magatartásban. Például számos tanulmány jelentős visszaesést mutatott az opioid felírások számában, miután az orvosi kannabiszt legalizálták egy adott államban. Pontosabban, más tanulmányok azt mutatják, hogy a gyógyászati ​​kannabiszhoz való hozzáférés a vényköteles gyógyszerek használatának csökkenéséhez vezetett.

A California Polytechnic State University és a University of New Mexico közgazdász triója megpróbálta számszerűsíteni a kannabisz legalizálásának a gyógyszeriparra gyakorolt ​​pénzügyi hatását. A kutatók azt vizsgálták, hogy az orvosi és rekreációs kannabiszra vonatkozó jogszabályok változásai milyen hatással voltak a gyógyszergyárak részvényeinek hozamaira az elmúlt 25 évben.

A tanulmány 1996 óta 45, orvosi és szabadidős célú kannabisz legalizálását elemezte az Egyesült Államok államaiban. Az eredmények azt mutatták, hogy egy gyógyszeripari vállalat tőzsdei hozama átlagosan közel 2%-kal esett vissza a legalizálás után. A kutatók becslése szerint az összes gyógyszergyártó cégnél ez az éves gyógyszereladások körülbelül 3 milliárd dolláros visszaesését jelentette minden egyes legalizálás után.

Nagy visszaesés a márkás és generikus gyógyszerekben

Ha a másik 16 állam is legalizálja az orvosi marihuánát, az az éves gyógyszereladások 11 százalékos csökkenéséhez vezethet. Ez 38 milliárd dolláros csökkenést jelent.
A tanulmány számításai szerint még nagyobb hatással lesz a gyógyszerértékesítésre, ha a rekreációs marihuána több helyen lesz legális.

“A rekreációs legalizálásból származó bevétel implikált csökkenése körülbelül 129%-kal nagyobb, mint az orvosi legalizálásé” – jegyezték meg a kutatók a tanulmányban. “Ha összehasonlítjuk a generikus és a márkanevű gyógyszerekre gyakorolt ​​hatást, azt találjuk, hogy a márkanevű gyógyszerekre gyakorolt ​​hatás 224%-kal nagyobb, mint a generikus gyógyszerek értékesítésére gyakorolt ​​hatás.”

A gyógyszeripar lobbizik a legalizálás ellen

A tanulmány megjegyzi, hogy bizonyíték van arra, hogy a kábítószer-cégek felismerték a legalizált kannabisz által jelentett fenyegetést, és célzott lobbitevékenységbe kezdtek a szélesebb körű legalizálás megakadályozása érdekében. A kutatók azonban azt javasolják, hogy a gyógyszergyártó cégeknek inkább a kannabiszpiacokba kellene befektetniük, nem pedig a legalizálás ellen lobbizni.

„A kannabisz-gyógyászat jövője abban rejlik, hogy a THC-n és a CBD-n kívül a növény összetevőinek elterjedtségét és hatását megértsük, és megtaláljuk a kannabisz kategorizálásának módjait olyan mérhető jellemzők alapján, amelyekről ismert, hogy specifikus hatásokat fejtenek ki” – mondta Sarah Stith, a Co. tanulmány szerzője. „A hagyományos drogok szabványosítással történő utánzása nem biztos, hogy az optimális végpont a kannabisz számára. Ennek az az oka, hogy a kannabisznövényben rejlő változékonyság valószínűleg sokféle betegség kezelésére képes.”

Vélemény, hozzászólás?

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.