A sportolók, a diétázók és a biológia iránt érdeklődők mindent tudnak róla: a fehérjék a szénhidrátokkal és zsírokkal együtt azon három makrotápanyag közé tartoznak, amelyek alapvetőek az emberi táplálkozásban. De a fehérje nem csak fehérje. Ez a forrástól függően sok különböző építőelemből, aminosavból áll. Például a tejfehérje más aminosav-összetételű, mint a tojásban és a burgonyában található fehérje.
Az aminosavak különösen fontosak azok számára, akik rendszeresen mozognak, mivel nélkülözhetetlenek az izomépítéshez. Az aminosavak azonban azok számára is nélkülözhetetlenek, akik nem akarnak izomtömeget építeni. Nem hiába nevezik ezen aminosavak közül kilencet esszenciálisnak. Ezeket a szervezet maga nem tudja előállítani, ezért táplálékkal kell bevinni őket, és számtalan biológiai folyamatban kulcsfontosságúak szervezetünkben. Ilyen például a sejtek szerkezete, a szervek működése és a sejtek energiatermelése.

A szervezetnek összesen 20 különböző aminosavra van szüksége, így a fent említett kilenc esszenciális aminosavat a szervezet szükség esetén a maradék tizenegy “nem esszenciális” aminosavvá tudja alakítani. Nem minden élelmiszer tartalmazza ezen esszenciális aminosavak teljes mennyiségét. Az állati fehérjék általában többet tartalmaznak belőle, mint a növényi eredetűek. Az állati fehérjék magas fogyasztása azonban negatív egészségügyi hatásokkal járhat. Ez a kockázat nem áll fenn a növényi fehérjeforrások esetében.
A kendermag, mint fehérjeforrás
A kendermag 30%-os fehérjetartalmával az egyik legjobb növényi fehérjeforrás, és mind a 20 aminosavat tartalmazza. Ezek közé tartozik az a kilenc esszenciális aminosav, amelyeket a szervezet nem tud előállítani maga, hanem táplálékkal kell felvennie. Aromás, enyhén diós ízűek, és a magas fehérjetartalom mellett jelentős mennyiségű mikrotápanyagot is tartalmaznak, mint például magnézium, kalcium, cink, vas, foszfor és kálium, valamint A-, B-, C-, D- és E-vitamin. .
Gyulladáscsökkentő omega-3 és omega-6 zsírsavakban is gazdagok, valamint fitoszterolokat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással lehetnek a koleszterinszintre. Az ételintoleranciában vagy bélproblémákkal küzdők számára a kendermag értékes kiegészítője az étrendnek. Allergénmentesek, 65%-ban edestint és 35%-ban albumint tartalmaznak. Ez a két fehérje különösen könnyen emészthető, ezért könnyen hasznosítható az emberi szervezet számára.

Milyen ételek készülnek kendermagból?
Ide tartoznak az olyan élelmiszerek, mint a kendermagolaj, a kendermagpüré, a kenderek, a müzlik, a szeletek, a kenderliszt, a kenderitalok és a kenderfehérjepor . Ezek általában a fenntartható termelésből származó bio minőségben találhatók meg – mert különösen a kenderfeldolgozó iparban ma már magától értetődő, hogy a legmagasabb ökológiai kritériumok szerint kell előállítani.