Egy új tanulmány szerint a kannabisz-terpének fokozzák a jelátvitelt a CB1 kannabinoid receptoron.
Tíz évvel ezelőtt a legtöbb kannabiszfogyasztó nem tudta megkülönböztetni a terpént a kannabinoidtól. De ma már más a helyzet. A kannabiszvirágot terpénprofil szerint osztályozzák. A termékgyártók terp-keverékeket adnak vissza az ehető termékekhez és a koncentrátumokhoz. A limonén gyakorlatilag egy háztartásbeli név.
És jó okkal. A terpének kívánatos ízeket és aromákat kölcsönöznek. És úgy tűnik, jót tesznek a testnek is. 1 Most kiderült, hogy egyes terpének is hozzájárulhatnak a kannabisz magas szintjéhez.
Az Arizonai Egyetem tudósainak 2021-es tanulmánya 2 arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos terpének „kannabimimetikusak” (a kannabiszmérgezés egérmodelljében), és szelektíven fokozhatják a kannabinoid aktivitást.
Ebben a hónapban pedig a Biochemical Pharmacology 3 folyóiratban egy vadonatúj cikk jelent meg izraeli kutatóktól, akik arról számolnak be, hogy három kannabiszterpén – a tényleges kannabisznövényekben találthoz hasonló koncentrációban – jelentősen fokozza a THC jelátvitelét a CB1 receptoron.
CB1 aktiválás
Egy in vitro sejtmodell segítségével az izraeli csapat összehasonlította a 16 különböző kannabiszterpén CB1-receptor aktiválását önmagában a THC-vel és a 10:1 botanikailag releváns arányú THC-terpén keverékekkel.
Egyenként tesztelve mind a 16 terpén aktiválta a CB1-et, a THC aktiválásának körülbelül 10-50%-ában. Ez önmagában is figyelemre méltó, bár nem nagy meglepetés. Míg kémiai szerkezetük meglehetősen különbözik, a terpének és a kannabinoidok közös jellemzőkkel rendelkeznek; mindkettő a terpenoidoknak nevezett növényi vegyületek nagyobb csoportjába tartozik. Valójában a kannabinoidokat technikailag a „terpeno-fenolos” anyagok közé sorolják .
Változó válaszok
Ezután a kutatók együtt tesztelték a terpéneket és a THC-t. Amit találtak, az átfut a skálán. A béta-pinén és a geraniol esetében a keverékek valójában kisebb hatást produkáltak, mint az egyes részek összege, mintha ezek a terpének meggátolnák a THC aktivitásának egy részét.
Nyolc THC-terpén keverék esetében, köztük a leggyakoribb kannabiszterpének – alfa-pinén, béta-kariofillén, bisabolol, eukaliptol, humulén, mircén, nerolidol és terpinolén – esetében a CB1 aktiválása megegyezett a THC-val. Úgy tűnt, hogy a terpén jelenléte nem változtat.
Egy 2021-es tanulmány szerint egyes terpének „kannabimimetikusak”, és fokozhatják a kannabinoid aktivitást.
De három másik terpén-THC keveréknél – linalool, ocimene és terpineol – a kutatók additív hatást figyeltek meg, ami azt jelenti, hogy a CB1 aktivitás megegyezik a THC és a terpén külön-külön megfigyelt összegével. Más szavakkal, ha a terpén értéke 3, a THC pedig 7, akkor a keverék 10.
Végül a terpének közül három – limonén, borneol és szabinén – szinergikus hatást fejtett ki a THC-vel kombinálva. Ezekben az esetekben az egész nagyobb volt, mint a részek összege: inkább 11 vagy 12, mint a várt 10.
THC-terpén szinergiák
A kutatók ezt az utóbbi pontot tartják a legjelentősebb megállapításuknak. Ez a THC-terpén szinergizmus első demonstrációja in vitro ellenőrzött környezetben, és a cikk címét adja: „A kiválasztott kannabisz-terpének a THC-vel szinergizálva fokozott CB1-receptor-aktivációt eredményeznek.”
Ez bizonyíték a legendás kannabisz környezeti hatására? Szigorúan véve nem, a lap szerzői szerint. Megjegyzik, hogy az „entourage effect” kifejezés eredetileg a European Journal of Pharmacology 1998-as cikkében 4 olyan esetekre utal, amikor azok a vegyületek, amelyek nem kötődnek közvetlenül a CB1-hez vagy a CB2-hez, ennek ellenére fokozzák az endokannabinoid rendszer aktivitását.
Mivel a terpének valóban aktiválják a CB1-et, ez nem illeszkedik a kísérőeffektus eredeti koncepciójához. „Tekintettel arra, hogy a kannabisz-terpének közvetlen agonizmust mutatnak a CB1 receptoron” – állítják a szerzők, „a THC-terpén hatásai túlmutatnak a környezet klasszikus definícióján.”
Terápiás alkalmazások?
A szemantikától eltekintve, a tanulmány alapvető megállapításai a THC-terpén kölcsönhatásokkal kapcsolatban, a kannabisznövényben tapasztaltakhoz hasonló arányban és nagyon alacsony terpénkoncentráció mellett, jelentős hatással lehetnek mind a jövőbeli kutatásokra, mind a kannabisz valós használatára.
Az az egyszerű tény, hogy a különböző terpének különböző módon módosíthatják a THC aktivitását, önmagában is figyelmet érdemelnek, de a szerzők különös hangsúlyt fektetnek a limonén, borneol és szabinén szinergikus hatásának felfedezésére. Míg a limonén a leggyakoribb kannabiszterpének közé tartozik, a borneol kevésbé, a sabinén pedig még ritkább. Ennek eredményeként azt sugallják, hogy ezeket a terpéneket szándékosan lehet hozzáadni a kannabisz kivonatokhoz, hogy maximalizálják THC-tartalmuk hatékonyságát.
A terpének hozzáadhatók a kannabisz kivonatokhoz, hogy maximalizálják THC-tartalmuk hatékonyságát.
„A kiválasztott terpének használata lehetővé teheti a THC-dózis csökkentését bizonyos kezeléseknél, és ennek eredményeként potenciálisan minimalizálhatja a THC-vel kapcsolatos káros hatásokat” – összegezték. “Ez abban is segítene, hogy a kezelést az érzékenyebb populációkhoz, például gyermekekhez és idősekhez igazítsák.”
A szerzők így folytatják: “A kiválasztott terpénekkel való dúsítás lehetővé teheti az összetételnek a személyes szükségletekhez és a krónikus használat során bekövetkező változásokhoz való igazítását, például nappali és alvás közbeni változásokhoz.”
Természetesen ezek az állítások spekulatívak, és nem feltétlenül támasztják alá klinikai kutatások. Egy kis marketinges beszédet is megcsípnek, ami nem meglepő, mivel a szerzők közül négyen a Bazelet Group alkalmazottai , egy izraeli orvosi kannabiszgyártó cég, amely azzal büszkélkedhet, hogy „áttörést jelentő technológiát” használ, hogy „megfogalmazza a kívánt [kannabinoid- terpénkészítmények], hogy fokozott terápiás hatást biztosítsanak különféle egészségügyi állapotokban.”
Mint mindig a kannabisztudományban és az orvostudományban, a valós világ sokkal összetettebb, mint a laboratórium, és a preklinikai eredmények nem mindig válnak átélt tapasztalatokká. De legalább a tanulmány további bizonyítékot szolgáltat a terpének, a kannabinoidok és az endokannabinoid rendszer közötti kölcsönhatásokról – ezt a Project CBD tovább fogja vizsgálni a béta-kariofilénről, a „szuperterpénről” szóló cikkben.