Az Amerikai Egyesült Államokban két év hivatali idő után a megválasztott elnök hagyományosan kis megverést kap, amit félidős választásoknak neveznek. A fontos esemény során megválasztják a képviselőház tagjait, valamint az ország szenátorainak egyharmadát. Ebből az alkalomból az elnököt a tükör elé állítják, és ha kell, megbüntetik politikájának hibáiért.
A középidő nagy hatással lehet a kormány cselekvőképességére, mert ha a parlament két kamarájának egyikében megváltozik a többség, akkor a második félév nehéz lesz az elnök számára, és már nem tud átvinni sok reformot. és törvénymódosításokat. A félidős választásoknak azonban gyakran más, és gyakran pozitív következményei is vannak a kannabiszhoz kapcsolódóan.

Népszavazás a kannabiszpolitikáról
Az USA államaiban a választásokat időnként az egyes jogalkotási kezdeményezésekről szóló népszavazásokra is használják, és az USA államaiban a legtöbb legalizálás ilyen népszavazáson keresztül valósult meg. A parlamenti törvényhozási folyamatokból kevés legalizált piac.
Csak egy gyengéd pofon Bidennek
Még most, 2022 novemberében félidős választások zajlottak, és az eredmények minden bizonnyal meglepték egyiket-másikat. Miután az elmúlt hónapokban Joe Biden demokrata elnöknek kellett némi kritikát fogadnia, vörös hullám várható, vagyis sok, korábban demokraták által irányított államot a republikánusok vehetnek át. A vörös hullám azonban nem valósult meg, és a „pofon” Bidennek ennek megfelelően gyengéd volt. De még a népszavazásoknak sem volt nagy befolyása a legalizálásra.
Ki szavazott a kannabiszra?
A kannabisz használatát érintő törvénymódosításokról öt amerikai államban szavaztak: Marylandben, Missouriban, Dél-Dakotában, Észak-Dakotában és Arkansasban. Dél-Dakotában a szavazatok 52,9 százalékával utasították el a legalizálást, a szomszédos Észak-Dakotában valamivel egyértelműbb volt, a lakosság 54,9 százaléka mondott nemet. Arkansas szavazott a legkonzervatívabbnak, 56,3 százalék nemmel szavazott. Csak a két állam, Missouri és Maryland választotta a reformot, valamint a 21 év felettiek törvényes tulajdonjogát és kereskedelmét.
Missouriban a szavazók 53,1 százalékával nem volt akkora az előny, Marylandben 65,6 százalékkal lehet igazán egyértelmű eredményről beszélni. Ott már a projekt megvalósításának időpontját is rögzítették a szavazáson. A jogszerűségnek már 2023 júliusában valósággá kell válnia. Colorado egyébként ismét megfelelt a modern drogpolitika úttörő államának. A lakosság 51,4 százaléka támogatja a különféle pszichedelikus szerek, például a varázsgombák és hasonlók dekriminalizálását.